Aktuality

LOCAL TV PLUS, 16.2.2013

16. 02. 2013
LOCAL TV PLUS, 16.2.2013

Rozhovor s gastroenterologem Evženem Machytkou o moderních motodách hubnutí - 2.částLOCAL TV PLUS, 9.2.2013

9. 02. 2013

Rozhovor s gastroenterologem Evženem Machytkou o moderních motodách hubnutí - 1.částDieta KEN v časopise MARIANNE - lednové číslo 2013

13. 01. 2013
Dieta KEN v časopise MARIANNE - lednové číslo 2013

Šílené XXL hubnutí

Článek ke stažení zde : Dieta KEN v časopise MARIANNE - lednové číslo 2013 (PDF, 0.8 MB)Zaručený způsob jak zhubnout? Lékaři sází na aspirační terapii

15. 08. 2012

Princip této hubnoucí metody je velmi jednoduchý. Do žaludku je přes břišní stěnu zavedená gumová hadička. Na kůži je zakončena speciálním otvorem, na který se zhruba 20 minut po jídle napojí aspirační zařízení, pomocí něhož se odstraní část obsahu žaludku plochým portem s chlopní. Tím se významně sníží množství přijatých kalorií, což vede k váhovému úbytku.

"Je třeba podotknout, že zavedení hadičky přes břišní stěnu do žaludku pacienta je v medicíně poměrně častý zákrok – říká se mu perkutánní endoskopická gastrostomie – a slouží velmi často k přesně opačným účelům, tedy k výživě pacienta, kterému je nějakým způsobem znemožněn její přirozený příjem. Je to naprosto rutinní metoda, a ačkoliv to laikovi může připadat zvláštní, tak toto propíchnutí břicha až do žaludku nepřináší nějaké závažnější komplikace. Pacient jí může mít klidně i několik let,\" vysvětluje internista MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Ostravě, kde budou tuto metodu od září aplikovat.

Podle doktora Machytky je u mnohých vysoce obézních jakákoliv šance na změnu vítána. Na nadměrnou obezitu je nutné nahlížet jako na závažnou nemoc. Pokud se tedy nemocnému podaří dlouhodobě významně redukovat svoji hmotnost, dochází k výrazně pozitivnímu zdravotnímu efektu. Podle amerických lékařů průměrný váhový úbytek pacientů činí asi 25 kg za rok léčby, což lze považovat za velmi dobrý výsledek.

"Tato metoda má jednoduchý princip, vůči chirurgii vykazuje podstatně méně komplikací a nižší cenu. Navíc nedochází k nevratným změnám v zažívacím traktu pacienta, je bez následků, kdykoliv odstranitelná, pacient po ní může podstoupit jakýkoliv další zákrok a pravděpodobnost dosažení výrazné redukce hmotnosti je téměř 100%. Kombinaci těchto výhod bychom těžko hledali u jiných dostupných metod,\" dodává MUDr. Evžen Machytka.

Navíc se nejedná o chirurgický zákrok. Aplikace hadičky trvá pouze přibližně 15 minut a nevyžaduje uspání pacienta a ani hospitalizaci. Pacient je pouze utlumen zklidňujícími léky jako při běžném endoskopickém vyšetření. V místě průchodu hadičky břišní stěnou se používá jen injekce k místnímu znecitlivění.Novinka - InBody 170

26. 04. 2012
Novinka - InBody 170

Pro naše zákazníky jsme připravili nový přístroj InBody 170 k analýze složení těla pacienta.

Přístroj pro diagnostiku a analýzu složení lidského těla

Jedná se o jeden z nejspolehlivějších přístrojů pro diagnostiku a analýzu složení lidského těla – tzv. analyzátor. Přístroj InBody je profesionální zařízení využívané v odborném lékařství ve vyspělých zemích světa. InBody je vyzdvihováno světovými medicínskými experty a profesionály díky své schopnosti analyzovat široké spektrum hodnot složení těla a také díky své klinické spolehlivosti.

Samotné vyšetření je velmi rychlé a jednoduché, jelikož trvá okolo 30-ti sekund. Je třeba, aby analyzovaná osoba byla na boso (bez bot i bez ponožek). Není nutné, aby byla bez oblečení, jelikož na InBody se dá nastavit váha, která se odečte. Jediní, kdo nesmí analýzu na InBody podstoupit jsou osoby s kardiostimulátorem. Naopak přístroj změří a poskytne výsledky všem od 3 – 99 let.


Výsledky analýzy :

 • Tělesná voda, tělesný tuk, svalová hmota, bez-tuková hmota, váha
 • BMI, procentuální podíl tělesného tuku, poměr pasu k bokům (WHR)
 • Doporučení minimální kalorické potřeby (BMR)
 • Hodnocení tukové a svalové tkáně
 • Stupeň útrobního tělesného tuku (visceral fat)
 • Tělesná vyváženost, tělesná síla, zdravotní diagnóza
 • Tuková kontrola, svalová kontrola, stav tělesné zdatnosti (Fitness Score)
 • Impedance v jednotlivých tělesných částech  každou frekvencí zvlášť


Vlastnosti :

 • Rychlá analýza do 25 vteřin
 • Levný, rychlý a jednoduchý model InBody
 • Snadná obsluha, obrazovka a snadné ovládání
 • Přehledný lístek se  vytiskne ihned v anglickém jazyce
 • Termotiskárna je již v ceně tohoto modelu
 • Využití v lékárnách, nemocnicích i fitness

 

Přesná diagnóza je základ pro efektivní léčbu

Přístroj InBody 170 používá technologii DSM-BIA, která je založena na vodivosti tkáně a na jejím odporu, tak je garantována přesnost ukazatele impedance. Použitím metody 8-bodových dotykových elektrod měří InBody tělo po segmentech, což prakticky znamená, že je rozděluje do 5 válců (2 nohy, 2 ruce a trup). Staré měřicí přístroje berou tělo jako celek (1 válec), čímž dochází k nepřesnostem.Dieta KEN v České televizi, 1.12. 2011

25. 04. 2012
Dieta KEN v České televizi, 1.12. 2011

Dieta KEN - MUDr. Evžen Machytka, internista Fakultní nemocnice v Ostravě představuje revoluční novinku v hubnutí.

Tradiční nízkokalorické diety jsou většinou dlouhodobého charakteru, po určitou dobu se v nich musí pokračovat a výsledky jsou viditelné až po několika týdnech. Navíc se velmi těžko sleduje správné dodržování diety a úbytek váhy se pohybuje pouze kolem 0,5-1kg/týden. Tedy, pokud chce pacient zhubnout 15 – 20 kg, měl by tuto dietu držet cca 4 - 5 měsíců.

 Nejdrastičtější dieta všech dob

24. 04. 2012
Nejdrastičtější dieta všech dob

Nic nejíst a speciální umělou výživu přijímat pomocí trubiček. Právě o tom je nejnovější hit v Británii tzv. ketogenní dieta, která se provádí pomocí enterální výživy. Pro mnohé naprostá šílenost, která si však i na odborné bázi získává celou řadu příznivců. Mnozí v ní vidí účinnou pomoc pro velmi obézní jedince.

V čem spočívá tato dieta?

V desetidenním půstu, kdy jedinec přijímá speciální výživu složenou z bílkovin, tekutiny a dalších živin, jež je během 24 hodin vkapávána pomocí plastové trubičky přímo do žaludku.

Během 24 hodin tedy žaludek přijme v pravidelných intervalech celkem dva litry výživy. Odpočinout si od hadičky, jež vede do žaludku skrz nosní dírku, lze maximálně na jednu hodinu denně, kdy jedinec může vypít libovolné množství vody, čaje i kávy, ale samozřejmě bez veškerých příměsí a cukru.

Podle odborníků lze při této dietě fungovat zcela normálně, nicméně jen za podmínky, že výživu budete mít neustále při sobě. Což by tedy znamenalo, že budete mít trubičku neustále v nose a lahvičku s čerpadlem neustále někde v baťůžku.
Řízené hladovění Ketogenní dieta pomocí enterální výživy (KEN) vede tělo k řízenému hladovění, což ho nutí ke spalování tukových zásob. Podle odborníků dochází po každém desetidenním cyklu k poklesu tělesné hmotnosti až o 10 procent, aniž by ubylo svalové hmoty a aniž by člověk pociťoval hlad.

Navíc během cyklu si člověk i výrazně odpočine od neustálého přemýšlení, co smí a nesmí sníst.