Celulitida

Účinnost DIETY KEN na celulitidu a ukládání tuků

Dieta KEN má pozitivní vliv i v boji proti celulitidě a na ukládání tuků.

Termín „uložení tuků“ označuje místa, kde se tuková tkáň hromadí. K tomu dochází v problémových partiích těla, jsou to např. stehna, hýždě, boky a břicho. Tyto oblasti jsou obvykle velmi odolné. Nepůsobí na ně diety, ani fyzické aktivity.

S Dietou KEN můžete dosáhnout podobného efektu jako u liposukce, ale bez bolestivého chirurgického zákroku.

Ketogenní dieta s vysokým obsahem esenciálních aminokyselin v proteinové výživě ukázala, že je účinná v léčbě celulitidy a ukládání tuků.


Celulitida

Celulitida vzniká nerovnoměrným nahromaděním tukové tkáně a tukových buněk mezi vazivovými septy v podkoží. Postupně dochází ke změnám v mikrocirkulaci a k nedokonalému odplavování toxických látek a zplodin metabolismu. Vazivová septa vedou k vtahování kůže a tím k typickému dolíčkování kůže v postižených oblastech, kůže svou strukturou a oranžovou barvou připomíná pomerančovou kůru. Postiženy jsou především oblasti boků, stehen a hýždí. Etiologicky se na vzniku celulitidy podílí genetická dispozice, sedavý životní styl, obezita a hormonální vlivy – především ženské pohlavní hormony (progesteron a folikulin, které produkují vaječníky), proto jsou postiženy více ženy než muži. Vliv ženských pohlavních hormonů také vede ke zhoršování projevů celulitidy v pubertě, těhotenství a při klimaktériu. Navíc u žen je pojivová tkáň uspořádána radiálně do oblouku, naopak u mužů tangenciálně, což podporuje vznik celulitidy.


Stádia celulitidy:


I. stadium

charakterizované otokem podkoží a počínajícími změnami cév. To se projevuje ztrátou elasticity kůže, jež vypadá oteklá a má těstovitou konzistenci

II. stadium
v podkoží vznikají tzv. mikronoduly, uzlíky utvářené lalůčky tukových buněk, měří asi 120-150 mikrometrů v průměru, současně počíná tuhnout pojivová tkáň ve škáře. Klinicky je přítomný obraz pomerančové kůže, jež je dána zvýrazněnými ústími vlasových cibulek, změny jsou patrné zejména při pohledu z boku. Může být přítomna již bolestivost na dotyk.

III. stadium
vznik tzv. makronodulů, tj. uzly tukové tkáně ohraničené vazivovými pouzdry, tyto uzly mají v průměru 5-20 milimetrů. Klinicky má kůže vzhled připomínající matraci. Pacienti mívají pocit napětí, tíhy, bolestivosti při dotyku, ale i spontánní.


Léčba:

měla by být komplexní – vyvážená strava a dostatek tekutin, nejlépe neperlivé vody bez cukru, pohybová aktivita především i jako prevence celulitidy – nejlépe plavání, jízda na kole, kompresivní punčochy 1 třídy – podporují mikrocirkulaci podkoží, prevence obezity již od dětského věku.Na kůži se doporučuje aplikovat řadu látek, které mohou ovlivnit stav dermis, enzymy (např. hyaluronidáza, L-thyroxin, L-karnitin, troxerutin) nebo látky ovlivňující tukovou tkáň (např. theofilin).